Urinarni problemi kod žena: prirodni lekovi koji deluju

Da li ste znali da svaka treća žena bar jednom u životu dobije urinarnu infekciju? No, bez obzira na ovu statistiku, žene koje pate od upale bešike ili bubrega retko govore o svojim tegobama. Učestalo ili hitno mokrenje, bol u bubrezima i stomaku, temperatura, samo su neki od simptoma koji prate oboljenja urinarnog trakta.

Koji su uzroci urinarnih infekcija koje tako često narušavaju zdravlje žene? Otkrivamo vam kako da prepoznate i lečite ove upalne procese, kao i koje prirodne načine možete upotrebiti kao pomoćno sredstvo u otklanjanju tegoba.

Kako prepoznati urinarnu infekciju?

Do infekcije urinarnog trakta dolazi kada bakterije iz spoljne sredine kroz uretru dođu do bešike, gde se razmnožavaju. Najčešći “krivac” je crevna bakterija Escherichia coli. Upala se može može razviti u bilo kom delu urinarnog sistema, koji uključuje bešiku, bubrege i mokraćne kanale. Upravo na osnovu organa koji je pogođen razlikujemo vrste infekcija i njihove simptome.

Snažna potreba za hitnim mokrenjem, groznica i jeza, pritisak i bol u leđima ili donjem delu stomaka, ispuštanje samo malih količina mutnog i tamno obojenog urina neobičnog mirisa – svi ovi simptomi upozoravaju da je vreme za posetu lekaru. Detaljnim pregledom, lekar specijalista može utvrditi uzrok zdravstvenog problema.

Ukoliko se infekcija proširi sa bešike, može doći do poremećaja u radu bubrega. U tom slučaju je veoma važno da potražite stručni savet nefrologa i sprečite ozbiljnije rizike i komplikacije.

Učestalo mokrenje kao prvi znak upale bešike

Kod cistitisa tj. upale bešike osoba oseća bol i pritisak u predelu karlice, a krv u urinu i učestalo i bolno mokrenje su uobičajeni simptomi. Česta potreba za uriniranjem i konstantan osećaj neispražnjenosti bešike su zapravo prvi znaci da nešto nije kako treba. Kod nekih žena ovo mogu biti i jedini simptomi, koji se često zanemaruju kao bezazleni i nebitni zbog odsustva bola. Međutim, nelečena upala bešike se lako može proširiti na mokraćne kanale i bubrege, što nosi teže posledice po zdravlje.

Peckanje kao simptom uretritisa

Ukoliko se prilikom uriniranja javi peckanje, to je znak upale mokraćnih kanala, odnosno uretritis-a. Umesto krvi, u urinu se može pojaviti sluzavi sekret, a bol koji prati mokrenje je intenzivan i izuzetno neprijatan.

Jaki bolovi kod upale bubrega

Akutnu upalu bubrega prati snažan bol u bočnom delu leđa, visoka temperatura, a neretko i drhtavica, mučnina i povraćanje. Pijelonefritis se češće javlja kod mlađih žena, a nije neobično da se simptomi razviju i kroz nekoliko sati. Poremećaj u mokrenju, promene u izgledu i sastavu urina, nesposobnost zadržavanja mokraće znaci su za hitan pregled nefrologa.

Kako se leči urinarna infekcija?

Na osnovu pregleda i nalaza urinokulture lekar specijalista utvrđuje tačnu dijagnozu i propisuje terapiju za lečenje urinarne infekcije. Najefikasnije rezultate i najvišu stopu uspeha u isceljenju ovih upala daju antibiotici. Antibiogram pokazuje koji lek je odgovarajući, odnosno kojim medikamentom može da se ukloni infekcija iz sistema i spreči njeno ponovno javljanje.

Uz konsultacije sa lekarom u lečenje možete uključiti i prirodne lekove. To su uglavnom biljne mešavine i lekoviti čajevi koji ublažavaju tegobe svojim blagotovornim dejstvom i ubrzavaju proces izlečenja.

Prirodni lekovi koji deluju

Čajevi za lakše mokrenje, topli biljni čajevi koji umiruju bolove i grčeve u stomaku – priroda ima rešenje za skoro sve bolesti u ljudskom telu, pa tako i za urinarne infekcije. List breze, kopriva, brusnica, te med i limun u kombinaciji sa listovima medveđeg grožđa, mogu ubrzati lečenje ovih problema.

Diuretični čajevi

Možete zaboraviti na probleme sa otežanim mokrenjem ako redovno konzumirate diuretične čajeve. Većina u svom sastavu ima brezovo lišće, ali postoje i druge biljke koje povećavaju diurezu, odnosno pojačavaju i olakšavaju normalno izlučivanje mokraće.

Delotovoran čaj napravite tako što ćete u pola litra vode kuvati tri kašike isitnjenog brezovog lišća dva minuta. Kada se napitak smlači dodajte prstohvat sode bikarbone i dobro pomešajte da se bikarbona rastvori. Nakon šest sati čaj se procedi i pije u toku dana u tri doze pre jela.

Efikasan diuretik je i čaj od sledeće mešavine: brezovo lišće i brezovi pupoljci (po 40 grama), koren selena i celera (po 10 grama). Tri kašike ove smeše treba prokuvati u pola litra vode. Kao i u prvom receptu, pošto se prohladi u čaj se rastopi malo sode bikarbone. Nakon što odstoji šest sati, procedi se i pije tri puta dnevno, takođe pre obroka.

Za one koji ne vole ukus brezovog lišća, dobra alternativa biće čaj koji se priprema od korena maslačka, omana, pirevine, iđirota i sapunjače. Pomeša se po 25 grama ovih biljaka, a onda se 3 supene kašike  kuvaju tri minuta. Čaj se poklopi i ostavi na tri sata. Pije se proceđen pre jela.

Čaj od koprive za bubrege

Simptome akutne upale bubrega ublažite kompozicijom mešanog čaja koji u svojoj osnovi ima list koprive. Da napravite čaj od koprive pomešajte po 20 grama lista koprive, hajdučice, breze, podbela i kruške. Jednu kašiku ove smeše kuvajte pet minuta u 200ml vode. Ostavite poklopljen čaj da odstoji, ocedite i pijte dva do tri puta dnevno.

Čaj od brezinog lišća za ublažavanje cistitisa

List breze je odličan i u ublažavanju tegoba nastalih usled upale bešike. Biljna mešavina koja daje dobre rezultate pravi se od 30 grama lista breze i kruške, kojoj se doda slatki koren, rizom pirevine, koren selena i svila od kukuruza (po 10 grama). Da biste napravili ovaj čaj potrebno je da četiri kašike ove smeše držite u hladnoj vodi četiri sata. Nakon toga se tečnost kuva 5 minuta, prohlađeno se procedi i pije tri puta dnevno.

Ukoliko vam je ova mešavina previše jakog ukusa, dobra zamena će biti čaj od korena selena, koji se priprema na isti način.

Ječmena kaša protiv upale bešike

Kao blagotvorno sredstvo protiv upale bešike pokazala se i ječmena kaša. Potrebno je u litar vode sipati 125 grama ječma, poklopiti i ostaviti da proključa. Ječam se ocedi i naspe se nova voda u koju se doda narendana kora jednog limuna. Kašu treba kuvati dok ječam potpuno ne omekša. Pošto se višak vode odlije, kaša se zasladi sa dve supene kašike meda.

Dodatni saveti za isceljenje

Toplota izuzetno pomaže oslabljenoj bešici, zbog toga se preporučuje da vam stopala uvek budu topla. Ukoliko ste skloni urinarnim infekcijama, vodite računa da napolju sedite na toploj podlozi i uopšte se čuvajte hladnoće i promaje.

Jedan od načina da pomognete svom telu da se odbrani od bakterija jeste da unosite dovoljno tečnosti i da vaša ishrana bude izbalansirana. Jačanjem imuniteta, praćenjem saveta lekara i redovnim ispijanjem zdravih biljnih čajeva oslobodićete se svih bolova i tegoba koji su sastavni deo urinarnih problema.

 

 

 

 

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“ – Osnazzene

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“...

Koža ili štof – kako izabrati materijal za fotelje

Koža ili štof - kako izabrati materijal za fotelje....

Šta sve možete posetiti u Istanbulu

Šta sve možete posetiti u Istanbulu. Turska je transkontinentalna...

Razmišljajte o putu ka napretku

Razmišljajte o putu ka napretku. Brz način života ima...