Ukoliko ti je neko uputio kritiku pokušaj pre reakcije da identifikuješ da li je kritika povratna reakcija na tvoju ličnost ili na tvoje ponašanje. Ako se radi o kritici na ličnost, osoba kritikuje iz pozicije neke vrste ličnog nedostatka/viška. Dakle, iz nesigurnosti, ljubomore, zavisti… Tek kada si siguran koja namera stoji iza kritike (dobra ili loša) onda je red na reakciju. Ovo su načini zdrave reakcije na kritiku iza koje stoji loša namera:
*Ignorisanje ili sarkastična opaska (bez emotivnog investiranja) su obično najbolji način da ne prihvatiš kritiku koja je izrečena. Hladno, sigurno i staloženo jer svaka uznemirenost je znak da je kritika uspela da te isprovocira, čemu jeprvobitno i namenjena. Bes, ljutnja ili očaj ohrabriće sagovornika za dalje kritike i provokacije.
*Racionalno argumentovanje je još jedan način adekvatne reakcije na zlonamernu kritiku. Ukoliko proceniš da kritika proističe iz nerazumevanja, ovo i može da ima smisla. I u ovom slučaju istupi staloženo i smireno (bez pravdanja i ubedjivanja). Iznei razloge koji sagovorniku približavaju stvari iz tvog ugla posmatranja.
*U slučaju da argumenti naidju na nerazumevanje ili nezainteresovanost, postavi stabilne granice, da bude jasno da te kritika ne dotiče, sve dok je potkovana lošom namerom. Budi pristojan i blagonaklon dokle god te to izdiže iz situacije. Ali mirno, jasno i svesno zaštiti sebe od tudjeg verbalnog i emotivnog smeća.
Autor: emocionalno.osnazivanje