Hormon sreće

Hormon sreće. Dopamin, serotonin, oksitocin i epinefrin su četiri vrste molekula koji diktiraju osećaj sreće kod ljudi. Iako  imaju i druge uloge u telu, najčešće ih posmatramo kroz ulogu regulacije raspoloženja ljudima koji nemaju hronična oboljenja vezana za pomenute molekule. Ovi trikovi su dovoljni da podignu raspoloženje.

Hormon sreće
Hormon sreće

OKSITOCIN

Ovo jedinjenje se ponekad se naziva i hormon ljubavi. Telo proizvodi oksitocin kada je  osoba seksualno uzbuđena ili kada se zaljubi. Nizak nivo oksitocina povezan je sa depresijom, a pokušaji oralnog uzimanja oksitocina nisu bili uspešni jer ima poteškoća da pređe krvno-moždanu barijeru. Zato je najbolje kada ga sami proizvodimo.

Hormon sreće

Najlakši način da dobijete talas oksitocina je da nekoga zagrlite. Pokazalo se da je grljenje podjednako efikasan način da se proizvede veća količina oksitocina kao poljupci ili seks, a možemo zagrliti prijatelje porodicu, a ne samo seksualnog partnera. Čak iako osoba nije okružena dragim ljudima za zagrljaj, postoji način da se poveća koncentracija oksitocina. Jednostavno mazite mačku, psa, zeca ili drugog kućnog ljubimca.

Hormon sreće
Hormon sreće

SEROTONIN

Ima višestruku ulogu u telu jer služi kao hormon, ali i za prenos informacija između nervnih završetaka. Serotonin učestvuje u regulaciji raspoloženja, pamćenju, regulaciji telesne temperature, spavanju, varenju. Nizak nivo serotonina dovodi do depresije, anksioznosti i stresa, a prevelike količine mogu izazvati mučninu. Najefikasniji način za povećanje serotonina je vežba. To ne mora da bude intezivna vežba, već je dovoljno da se malo pomerite i malo ubrzate puls. Šetnje prirodom, plivanje, joga i pilates su odličan izbor.

Ono što takođe pomaže je izlaganje sunčevoj svetlosti i hrani bogatoj triptofanom kao što su jaja, losos, sir, ćuretina ili tofu. Banane mogu pomoći u poboljšanju raspoloženja i smanjenju simptoma depresije. Jogurt i fermentisana hrana mogu uticati na proizvodnju serotonina. Spanać, kelj i drugo zeleno povrće sadrže folat, jedan od vitamina B koji je kjlučan za sintezu serotonina. Poznato je da smanjuje nivo stresa.

Hormon sreće
Hormon sreće

DOPAMIN

Svaki put kada pobedimo u društvenoj igri, završi zahtevan posao ili sredimo kuću, obuzme nas osećaj zadovoljstva koji je direktan rezultat povećane koncentracije dopamina. Dopamin je ključni molekul u takozvanom sistemu nagrađivanja. Svaki put kada sredite nešto u kuči ili obavite neki zadatak na poslu, receptori dobijaju mali nalet dopamina, što osigurava da nastavite da radite.  Ljudi čiji je sistem nagrađivanja narušen ne dobijaju dovoljne količine dopamina tokom malih aktivnosti kao što je pranje sudova, i osećaju zadovoljstvo tek kada urade nešto veoma veliko i značajno. Najbolji način da se poveća nivo dopamina je slušanje muzike.

Hormon sreće

Posebno je delotvorna muzika koja izaziva snažne emocionalne reakcije i muzika bržeg tempa. Neke od namirnica kao što su omega 3 masne kiseline koa što su ribe, losos i pastrmka povezane su sa povećanim nivoom dopamina. Bobice su bogate antioksidansima koji se bore protiv oksidativnog stresa i upale, što može doprineti poremećajima raspoloženja. Takođe sadrže vitamin C koji podržava proizvodnju dopamina. Orašasti plodovi i semenke, kao što su bademi, orasi i semenke suncokreta, prepuni su esencijalnih hranljivih materija zajedno sa magnezijumom, mineralom koji podržava proizvodnju dopamina.

Hormon sreće
Hormon sreće

ENDORFIN

Hormoni iz ove grupe su analgetici koje telo proizvodi kao odgovor na stres ili neku neprijatnu situaciju. Međutim, osoba ne mora biti u životnoj opasnosti da bi povećala nivo endorfina. Oni služe za uklanjanje bolova, smanjenje stresa ili poboljšanje raspoloženja. U grupi endorfina postoji više od 20 vrsta hormona, a neki imaju čak imaju i jači efekat od poznatog analgetika morfijuma.

Hormon sreće

Zašto su aktivnosti poput skakanja padobranom i brže vožnje tako uzbudljive? Upravo zbog endorfina. Ali ne morate skakati iz aviona da bi poboljšali raspoloženje, dovoljno je da pogledate neki horor film ili pojedete nešto ljuto. Usudite se da češće izađete iz svoje zone udobnosti jer to takođe donosi talas endorfina.  Uzimanje tamne čokolade može izazvati oslobađanje endorfina.

Autor: Lena Marković

 

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Povećanje samopouzdanja kroz modni stil: Kako moda oblikuje našu ličnost

Moda za mnoge predstavlja više od same odeće -...

Šta raditi ako imate neposlušno dete?

Šta raditi kada vaše dete ne sluša? “Znate moj...

Kontraverzna serija „Didijev pad“

Kontraverzna serija "Didijev pad".  Investigation Discovery, vodeća mreža za...

Aktivni ugalj—Crni dijamant koji čisti telo i neguje kožu

Aktivni ugalj ima široku primenu u svetu. Koristi se...