BEOGRADSKA MUMIJA

Ukoliko volite Egipat, ne morate da idete čak tamo da vidite mumije jer i Beograd ima svoju “mumiju”, koja se čuva u Arheološkoj zbirci Filozofskog Fakulteta.

Imali smo priliku da vidimo mumiju i da saznamo kako je ona „došla“ u Beograd.

Pavle Riđički od Skribešića, rođen je 1805. u Mokrinu u uglednoj porodici, iz koje je izašlo više sveštenika, advokata i oficira. Pavle i njegova žena Jelena nisu imali decu, ali su pomogli u školovanju Kornelija Stankovića, prvog srpskog kompozitora, dirigenta, i pijaniste. Pavle je bio strašni putešestvenik. Seriju svojih najdaljih putovanja, koja su trajala od 1885. do 1888. godine,  Riđički je preduzeo u podmaklom životnom dobu, od svoje 81.do 83. godine.

U Luksoru, 1888. godine kupio je na jednoj lokalnoj pijaci i kako se navodi u darodavnom pismu „iz rodoljubive namere poneo iz daleke zemlje (…) ne za sebe, nego za srpski narod“, pravu egipatsku mumiju u originalnom sarkofagu. Lokalni prodavci rekli su mu da su svi predmeti iz opljačkanih grobnica u starom Egiptu. Pavle Riđički kada je kupio mumiju ništa nije znao o njoj, a i prodavac nije mogao da da odgovore, osim da je sarkofag iz grobnice, koja se nalazila u gradu Ahmim. Da bi se dostavila mumija u Beograd, prvo je išla vodenim putem u Pirej pa posle u Solun pa u Crno more do Odese, odakle se ulazilo u Dunav, po kome je mumija putovala do Beograda i došla 24 juna 1888.godine u Narodni Muzej Beograda. Po želji Pavla Riđičkog, mumija je morala biti odmah izložena. Ulaznice su se naplaćivale, a sav novac morao je  da bude  doniran u sirotišta po čitavoj Srbiji. Mumija je bila u stalnoj postavci muzeja do nekih 50-h godina prošlog veka, posle toga sklanjaju je u depo, gde će biti čuvana decenijama. Negde 1986.godine odlučeno je da mumija ode u tadašnji Titograd, gde se otvarala „Galerija umetnosti nesvrstanih zemalja Josip Broz Tito“. Ali, nažalost ni u toj galeriji nije ugledala svetlost dana.

1990.godine Narodni muzej i Filozofski fakultet odlučuju da vrate mumiju nazad i da krenu naučno istraživanje i analize.

Nakon detaljne analize otkriveni su sledeći podaci o mumiji. U pitanju je muška osoba, čije ime je Nesmin (onaj koji pripada Bogu Minu). Živeo je oko 350 godine pre naše ere. Umro je u uzrastu 50 godina. Njegova visina bila je 165 cm. Tokom života bio je sveštenik u hramu plodnosti boga Mina. Sahranjen sa prilozima: svitkom papirusa (na levoj strani tela), amuletima od zlata, lapis i lazulija i fajansa, fajanskim perlama.

Mumija se čuva u specijalnoj vitrini gde je temperatura oko 20 stepeni, vlažnost oko 40 % i cirkuliše gas argon.

Možete takođe da vidite deo mumije, koji je otvoren, a to su ruke od Nesmina, koje su prekrštene.

Ukoliko se odlučite da vidite Beogradsku mumiju, morate da zakažete termin pre toga. Tura je vođena i održava se dva puta mesečno, tako da ćete saznati još informacija o mumiji, sarkofagu. Ukoliko budete imali pitanja, možete da ih postavite. Svu informaciju o zakazivanju možete da pronađete na sajtu Narodnog muzeja. Ture će biti dostupne od februara meseca.

 

Autor: Kristina Jovičić

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Kako vam keratinske maske mogu pomoći da obnovite oštećenu kosu?

Kako vam keratinske maske mogu pomoći da obnovite oštećenu...

Agencija SmartHub Beograd – Vaš ključ do uspeha kroz fondove i podršku preduzetništvu

Agencija SmartHub Beograd - Vaš ključ do uspeha kroz...

5 razloga zašto je dobro baviti se plivanjem

5 razloga zašto je dobro baviti se plivanjem. Plivanje...

Zašto je važna pravilna higijena i održavanje stambenog prostora?

Zašto je važna pravilna higijena i održavanje stambenog prostora?...