Ishrana porodilja – Prošla je trudnoća, porodili ste se i na svet doneli zdravo dete. Došli ste kući sa vašom bebom i šta sad? Veliko pitanje, zar ne? To najdraže biće zavisi od vas, sve je upućeno jedno na drugo. Za njega ste tu 24h u toku dana ali ne zaboravite na sebe i svoje potrebe. Srećna, zadovoljna, voljena, odmorna i sita majka je ,,Srećno i napredno dete“.
Ishrana porodilja je veoma bitna za dobrobit majke, za dobru laktaciju ali i pravilan rast i razvoj odojčeta. Da li znate da je majčino mleko sa svim svojim hranljivim materijama jedina namirnica koju čovek u prehrambenoj industriji nije mogao do danas da napravi? Zamena stopostotnog majčinog mleka ne postoji!
Majčino mleko je sastavljeno od 87% vode i 13% hranljivih materija u kojima ima čak preko 300 hranljivih sastojaka. Mamino mleko u 1.ml-u ima preko 50.000 živih matičnih ćelija, a u prvim danima i do 250.000-300.000 živih matičnih ćelija koje pomažu za rast i razvoj odojčeta. Svetska zdravstvena organizacija i Američka akademija za pedijatriju preporučuju isključivo dojenje bebe u prvih šest meseci, kao i njegov nastavak uz dodatak nemlečne hrane najmanje tokom prve godine života deteta.

Ishrana porodilja
Nutritivne i energetske potrebe žena koje doje su 300-500kcal/dan više nego u periodu pre trudnoće. Ako dojilja doji blizance onda se ta vrednost povećava za dodatnih 400 -800kcal/dan. Dodatna energija nije potrebna samo zbog dojenja već i zbog aktivnosti manjke, sna i promena kojima je izložena. U periodu dojenja na 100ml majčinog mleka se iz organizma potroši 1,2g proteina iz majčinog organizma pa je zato potrebno uneti 25g/dan proteina više nego pre trudnoće. Takođe su povećane potrebe za unosom vitamina i minerala.
Treba obratiti posebnu pažnju na unos kalcijuma, cinka, magnezijuma i folne kiseline, a vegani i na unos vitamina B12. Zato je dodatna suplementacija u periodu laktacije poželjna u vidu preporučenih prenatalnih vitamina od strane lekara. Ishrana porodilja u vidu pravilne i izbalansirane ishrane kao u periodu trudnoće obezbediće sve hranljive materije bebi u prvih 4-6 meseci života. Međutim na proizvodnju mleka utiču i drugi faktori kao npr. stres, umor, anksioznost i pušenje koje treba minimizirati ili potpuno isključiti. Postoje namirnice kao što su grašak, pasulj, luk, paradajz, paprika, citrusi, orašasti plodovi i druge mahunarke za koje važi da izazivaju grčeve kod beba.

Međutim, ono što smeta jednoj bebi ne znači da će smetati drugoj bebi. U prvim nedeljama dojilja treba da izbegava začinjenu, ljutu, masnu hranu i da prati svoje dete. Treba da pokuša da jede neku hranu 2-3 dana zaredom i da prati da li dete ima grčeve ili neke alergije u vidu osipa oko usana, tela ili u genitalnom delu. Ako se nešto od toga i pojavi prekinuti sa unosom te hrane pa ponoviti za dve nedelje jer će detetov imuni sistem znatno ojačati za taj period.
Sastav majčinog mleka varira od starosti majke, navikama u ishrani, doba dana i hidrataciji. Preporuka za produkciju mleka može se postići pomoću čaja od lista koprive, matičnjaka, kima i sokom od jabuke. Što više unosite vodu (2,0- 2,5l) da bi se hidrirali, obavezno dok dojite bebu neka je flašica vode pored vas i u vidu manjih gutljaja sve dok podoj traje. Na osnovu svega što je predhodno rečeno, zaključuje se da je ishrana porodilja jako važna, kako za majku tako i za bebu.

Spisak potrebnih namirnica za porodilje kada dođu iz porodilišta
- Brašno od spelte – meko i integralno (domaći hleb)
- Integralni keks sa cimetom i jabukom
- Griz od prosa ili heljde ( za kašu)
- Integralna testenina od spelte ili heljde
- Ovsi krekeri – 1-2 pakovanja
- Oljušteni ovas (organski) 500gr
- Biljno mleko od heljde i ovsa
- Posni sirevi, kiselomlečni proizvodi
- Meso – kao u trudnoći (posna mesa)
- Povrće – što zdravije (tikvica, spanać, blitva, kopriva, peršun, celer, paškanat, šargarepa, krompir) u barenom ili dinstanom obliku
- Zamrznuti mix ,, beby mix“
- Sveža cvekla – obariti 1kg pa dodati maslinovo ulje i jabukovo sirće (domaće) – zbog mogućnosti anemije nakon porođaja
- Salata – samo zelena salata i to tek nakon par dana (10-12) od porođaja pripremljena kao cvekla
- Jabuke i kruške po 1kg (neprskane)
- Sok od jabuke 100% voće bez šećera
- Sok od šljive 100% voće bez šećera (kod pojave opstipacije)
- Kompot od breskve, šljive, kruške, kajsije, jabuke
- Suvo grožđe, smokve, kajsije, šljive – bez sumpora
- Med – bagremov ili livadski (tek nakon 14dana od porođaja)
- Džem od šljiva
- Domaće jabukovo sirće
- Maslinovo ulje – hladno ceđeno
- Čaj za dojilje – Humana ili Hipp
- Bio kafa- od ječma ili cikorije

Ovsena kaša za bolju laktaciju
– 1 šoljica oljuštenog ovsa
– 3 šoljice vode
Uveče potopiti u vodu, predhodno dobro opran oljušteni ovas. Ujutru kuvati u istoj toj vodi da omekša oko 30min. Skuvani ovas poklopiti da se ohladi . Tako ohlađen čuvati u frižideru i konzumirati kao užinu uz dodatak meda, suvih šljiva, suvog grožđa, cimeta (kao poslasticu). Ova količina je za 3porcije.
Ishrana porodilja- plan za jednodnevni jelovnik
Jutarnji napitak: Šolja čaja od kima ili matičnjaka
Doručak: Proja uz jogurt ili kefir
Užina 1: Voćna sezonska salata
Ručak: Teleća čorbica, rižoto sa povrćem i mesom, sezonska salata
Užina 2: Ceđeni sok od jabuke i 1 porcija ovsene kaše sa dodatkom nekog suvog voća
Večera: Potaž od povrća sa dodatkom kiselog mleka.
Posebno obratiti pažnju na:
Prvih 14 dana nakon izlaska iz porodilišta treba da budete u pižami, u krevetu sa svojom bebom. Da vas svi paze i maze, a pogotovo porodilje nakon ,,carskog reza“! Kada beba spava i vi spavajte. Vaša jedina obaveza je beba, dojenje, pravilna ishrana i hidratacija, kao i higijena.
Slušajte sebe, svoj organizam i svoju bebu!
UŽIVAJTE U MATERINSTVU

S poštovanjem
Vaš dijetetičar nutricionista, Sandra Pejović
Sertifikati:
,,Novine u dijagnostici i lečenju karcinoma dojke“.
,,Sinergija prirode i nauke u lečenju dijabetesa“.
,,Personalizovani pristup u lečenju dijabetesa“.
,,Gojaznost i vitamin D: od prekomerne težine do metaboličke ravnoteže“.
,,Savremeni pristup u lečenju karcinoma prostate“.
,,Inovativna rešenja za vaginalne infekcije“.
,, Žensko zdravlje iz različitih perspektiva“.
,, Lečenje i epidemiologija hroničnih nezraznih bolesti“.
,, Nove perspektive u prevenciji pušenja: uloga zdarvstvenog sistema“.
,, Prevencija kardiovaskularnih oboljenja: Nova perspektiva primene vitamina K2 i D3“.
,,Integrativni medicinski pristup alergijama i atopijskom dermatitisu“.
,, Hidradentis suppurativa:Od prvih simptoma do naprednih metoda lečenja“.
(Inovativne Medicinske Trapije IMT).
,,Savremeni način živo i hronične bolesti“ (Univerzitet Singidunum).
Praktična primena ,, Protokola o postupanju u školi sa učenicima obolelim od dijabetesa“ UNDS,
,,Uloga i značaj suplementacije u medicinskoj nutritivnoj terapiji“.UNDS