8 pregleda za svaku ženu koja brine o svom zdravlju

Žena mora paziti na svoje zdravlje i zato je bolje sprečiti nego lečiti – ova izreka je oduvek tačna, a u savremenom brzom dobu zvuči još istinitije. Živimo sve stresnije u zagađenom okruženju, bez mogućnosti da uvek zastanemo, odmorimo i ostvarimo balans. Kako da ostanemo zdravi?

Važno je da periodično zakažemo zdravstvene testove, kako bismo održali dobar kvalitet života. Redovni zdravstveni pregledi mogu pomoći da prepoznavamo i lečimo stanja pre nego što prerastu u ozbiljne, po život opasne probleme. Žene neizostavno treba da razmotre sledeće analize kako bi živele dugo i zdravo. Pročitajte.

#1 Provera krvnog pritiska – držite hipertenziju pod kontrolom

Visok krvni pritisak nije samo tegoba koja vas ometa na dnevnom nivou. Ukoliko se ne kontroliše, hipertenzija može da izazove druge, znatno ozbiljnije bolesti kao što su dijabetes, razne bolesti srca, srčani udar i moždani udar. Ako primetite da se češće ne osećate dobro, obavezno izmerite krvni pritisak. Možda je potrebno da se ovaj problem zauzda lekovima i tako rastereti srce.

Nekim ljudima će već problem predstavljati nizak krvni pritisak. Hipotenzija može smanjiti dotok krvi u mozak, srce i druge vitalne organe. Periodično proveravajte svoj krvni pritisak kako biste sprečili teže bolesti.

#2 Polno prenosive bolesti kod žena – zaštitite svoje telo

Polno prenosive bolesti su infekcije koje se šire prvenstveno telesnim tečnostima, odnosno putem seksualnog kontakta. Mogu biti uzrokovane bakterijama, gljivicama i virusima. Među najučestalijim su klamidija, sifilis i gonoreja. Ako se ne leče, mogu izazvati doživotne komplikacije usled oštećenja organa i nervnog sistema. Treba imati na umu da polno prenosive bolesti mogu ugroziti zdrav rast fetusa, zbog toga je izuzetno važno da uvek imate zaštićene odnose.

#3 Pazite na kožu – dermatološki pregledi su obavezni

Rak kože kao jedna od najčešćih vrsta kancera, nastaje kada abnormalne ćelije rastu u tkivu kože. Neki od pokazatelja i simptoma da možda treba posetiti dermatologa jesu mladeži, biserne ili voštane izbočine, čirevi i rane koje ne zarastaju ili zarastaju, ali se vraćaju ubrzo nakon toga. Ženama se savetuje odlazak na pregled i obavljanje rutinskih testova za skrining na rak kože.

Naravno, neki od koraka koji se mogu preduzeti da se bolest spreči su sasvim sigurno zdrav način života sa dovoljno vežbanja, zatim zdrava ishrana, kao i briga o koži. Negujte svoje lice i telo, koristite hidratantne kreme sa UV zaštitom (najbolje je da to bude SPF 50). Ne zaboravite da zaštitite kožu i u oblačnim danima. Mnogi greše, jer veruju da u tmurnim danima ne treba čuvati lice, a zapravo UV zračenje, iako slabije no u vrelim letnjim danima, ipak je prisutno.

ginekoloski-sto-pregled-zena
Ginekološki sto

#4 Skrining raka grlića materice

Za žene u tridesetim je izuzetno važno da redovno posećuju ginekologa, i to ne samo zbog bojazni od polno prenosivih infekcija, već i zbog skrininga raka grlića materice. Nažalost, ovaj kancer je čest i obično se dijagnostikuje putem Papa testa. Papanikolaou test podrazumeva ispitivanje ćelija iz grlića materice kako bi se utvrdilo da li se razlikuju od zdravih ćelija. Ako rezultati ukažu na neke abnormalnosti, žena se upućuje na dodatne analize. Kolposkopija je važan pregled u ovoj fazi, jer pokazuje stepen i vrstu promena. Ako kolposkopske slike ukazuju na malignitet, kao što je to slučaj sa mozaikom, leukoplakijom ili nekom atipičnom zonom transformacije, onda treba uraditi i biopsiju radi postavljanja histološke dijagnoze i daljeg lečenja.

Drugi test koji se koristi za dijagnosticiranje raka grlića materice je HPV tipizacija. Ova analiza je takođe bezbolna, uzima se bris grlića materica i testiraju ćelije na infekciju bilo kojom vrstom humanog papiloma virusa (HPV) koji može dovesti do kancera.

#5 Skrining raka dojke – zakažite mamografiju

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizacije tumor dojke je najčešći tip raka kod žena u 157 zemalja. Karakteriše ga rast abnormalnih ćelija u tkivu dojke. Ako se ne kontroliše, može se proširiti i na druge delove tela. Lekari preporučuju mamografiju, odnosno rendgensko snimanje dojki, na svake dve godine kako bi se dijagnostikovao ovaj rak u ranim fazama. Šanse za izlečenje su veće kada se na vreme otkriju patološke ćelije.

#6 Proveravajte nivo holesterola u krvi

Visok nivo holesterola može začepiti arterije, što može dovesti do srčanog ili moždanog udara. Poželjno je da se rade testovi holesterola svakih pet godina, posebno nakon 45. godine. Redovno praćenje pomaže da držitee nivoe holesterola pod kontrolom i sprečite srčana oboljenja.

Postoje dve vrste holesterola: LDL (loš) i HDL (dobar). Cilj je održavanje niskog nivoa LDL-a i visokog nivoa HDL-a. Uravnotežena ishrana bogata vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i zdravim mastima može značajno doprineti regulaciji holesterola. Takođe, fizička aktivnost, poput brzog hodanja i plivanja, pomaže u snižavanju lošeg holesterola i poboljšanju opšteg zdravlja srca.

Ako imate genetsku predispoziciju za visok holesterol, lekar vam može preporučiti dodatne testove i eventualno terapiju kako biste smanjili rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

#7 Pregled oftalmologa – za besprekoran vid

Vid se vremenom menja, a problemi sa očima mogu nastati postepeno, bez očiglednih simptoma. Redovni pregledi oftalmologa pomažu u očuvanju vida i otkrivanju potencijalnih oboljenja poput glaukoma i katarakte.

Bitan deo kompletnog pregleda ženskog tela uključuje proveru zdravlja očiju, uključujući očnu jabučicu, nerve i mišiće. Iako je dobro ići oftalmologu svake ili svake druge godine, ženama koje nose naočare ili koji osećaju bol, nelagodnost ili zamagljen vid savetuje se da se obrate lekaru češće.

zena-zdravlje
Žena i zdravlje

#8 Proverite gustinu kostiju

Test gustine kostiju je zdravstveni skrining test koji deluje kao odlična preventivna mera nege protiv stanja kao što je osteoporoza. Ovo je stanje koje karakteriše to što kosti postaju krhke i slabe, zbog čega mogu da pucaju ili se lome pod blagim pritiskom.

Na listu preventivnih pregleda svake žene treba dodati i test gustine kostiju da bi blagovremeno identifikovali i lečili svi rani simptomi osteoporoze. Imajte na umu da su zdrava ishrana bogata kalcijumom i vitaminom D, kao i redovna fizička aktivnost, ključni su faktori u prevenciji osteoporoze.

Briga o zdravlju ne sme biti nešto što odlažemo za kasnije. Preventivni pregledi su jednostavan, ali moćan način da preduhitrimo ozbiljne bolesti i vodimo kvalitetan život. Zakazivanje pregleda traje samo nekoliko minuta, a može značiti razliku između blagovremenog lečenja i komplikacija.

Vodite računa o svom zdravlju – vaše telo će vam biti zahvalno!

2 COMMENTS

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Forever proizvodi su nam pomogli u dugogodišnjoj borbi

Forever proizvodi su postali apsolutno nezaobilanazan deo Dragičinog života...

Vitrum Decor kao sinonim lepote i nežnosti

Vitrum Decor je asocijacija na predivne ručno rađene mašnice,...

Najbolji za stan – rase koje možete odabrati

Život u stanu ne znači da ne možete uživati...

Štednja za budućnost: Kako balansirati između troškova i sigurnosti?

Upravljanje finansijama je jedan od ključnih aspekata stabilnog i...