Ako imate masnu kožu lica, onda vam je poznato koje su njene osnovne karakteristike: sebum i mastan sjaj. Tu su i pore, koje se veoma lako zapuše, a što dovodi do nastanka komedona, akni i bubuljica. Glas koji prati masnu kožu jeste da je problematična, jer varira između dehidrirane i one koja previše luči sebum. A ta dva procesa se iznova ponavljaju, čineći začarani krug.
Za razliku od zapadnjačke kozmetike, koja ima agresivan pristup kada je u pitanju nega masne kože: odmastiti i matirati, korejska kozmetika teži da umiri upalne procese i hidrira kožu. Što se pokazalo efikasnom negom, koja ne pruža neželjene efekte.
Koje preparate koristiti za masnu kožu lica?
Kada čistite masnu kožu, treba da pronađete pravi način kako da otklonite masnoće sa nje. Ali ne i da je dehidrirate. Stoga bi idealan prvi korak podrazumevao korišćenje hidrofilnog ulja ili balzama, koji savršeno topi šminku, a nakon toga treba da usledi umivanje gelom ili penom. Kada je u pitanju drugo čišćenje lica, gel sa uljem čajnog drveta, nameće se kao odličan odabir, budući da temeljno čisti i uravnotežava lučenje sebuma.
Veoma je važno da redovno primenjujete piling, da se ćelije kože ne bi gomilale, a sebum zapušavao pore. U suprotnom, može doći do nastanka akni i bubuljica. Kada su u pitanju mehanički pilinzi, budite obazrivi. Jer oni treba da budu nežni i okruglih čestica. Ne bi trebalo da ih primenjujete više od 2 puta nedeljno. Efikasnije rešenje jeste upotreba blagog enzimskog i hemijskog pilinga – po sadržaju je u prahu, a po sastavu na bazi centele (tigrova trava, gotu kola) i enzima. Inače je jedinstven preparat na tržištu i preporuka je da se koristi za osetljivu kožu.
Ne bežite od preparata sa kiselinama
Da li znate da je BHA, tj. salicilna kiselina, pravi blagodat za masnu kožu i mitisere. Zato što prodire u samu unutrašnjost pora i čisti ih. Pored ove kiseline, koja deluje protivupalno, postoje i mnoge druge koje izuzetno prijaju masnoj koži. Čista salicilna kiselina uglavnom stvara dehidrataciju kože, dok Cosrx koristi derivat betain-salicilat za vrhunsko čišćenje pora bez dehidratacije. Postoje proizvodi sa različitim koncentracijama kiselina, od tupfera za čišćenje, koji ima 1% betain salicilata, a koji je ekvivalent 0.5 % salicilne kiseline, do dobro poznatog preparata za čišćenje pora i otklanjanja mitisera. U pitanju je toner za lice sa 4% betain-salicilatom, a što je kranja granica u koncentraciji kiseline u kozmetici.
Za pravilnu negu birati losione, emulzije, fluide, krem-gelove (izbegavajte kreme namenjene za sve tipove kože) i tražite one preparate, koji uključuju sledeće sastojke: salicilnu kiselinu, cink, niacinamid, vitamin C, adstrigentni biljni ekstrakti, retinol, puževu sluz… Centela i ekstrakt zelenog čaja su prioritet u svim korejskim proizvodima za masnu kožu, zato što deluju umirujuće i protivupalno. Neki od adekvatnih predloga za negu masne kože uključuju losion, kremu na bazi puževe sluzi, emulziju i drugo.
Takođe dobar predlog za negu masne kože jeste korišćenje SPF-a, koji je uglavnom dovoljna nega tokom dana. Pre nego što ga stavite, na kožu eventualno možete naneti tonik, esenciju, serum ili ampule, zavisno od vašeg stanja kože. A u toku večernje nege lica, najpre bi trebalo da temeljno očistite kožu, primenite hemijski piling i druge tretmanske preparate, kao i da je efikasno hidrirate. U tome vam mogu pomoći SPF preparati, kao što je krema sa zaštitnim faktorom, koja je vrlo lagana, nelepljiva, i savršena je preporuka za masnu kožu.
Autor: Ljiljana Bugarin