PUTEVIMA TRADICIJE KROZ SRBIJU

Ogrnuta plaštom burnih istorijskih događaja, Srbija je  svojevrsni čuvar tradicionalne kulture. Bogatstvo duhovne i materijalne kulture ogleda se u bitnim segmentima života, kako pojedinaca tako i cele zajednice.

Idući kroz prelepe krajoloke srpskih sela, kao kroz vremeplov vratićemo se u prošlost. Osetićemo vreme u kojem je čovek živeo u skladu sa prirodom, upoznaćemo ljude koji svojim običajima i načinom života čuvaju našu kulturnu baštinu od zaborava. U sklopu seoskih domaćinstava, posebno u selima brdsko – planinskog tipa i danas možemo videti stare tipove kuća od drveta i čatme, vajate, mlekare, ambare i druge ekonomske objkte koji su davno izgubili svoju prvobitnu funkciju ali su i dalje značajni kao spomenici narodnog graditeljstva.

Zadruge

Teški uslovi života i rada na selu uslovili su pojavu zadruga kao proširenih oblika porodice. Zadruge u Srbiji postepeno iščezavaju do Drugog svetskog rata ali su se u nekim krajevima Srbije zadržale prilično dugo.  Zadružne porodice su bile bratske ili očinske u zavisnosti od toga,  da li je na čelu zadruge otac ili najstariji brat.  Ovakve zajednice krvnih srodnika,  mogle su imati I preko 60 članova.  Poslovi su bili strogo podeljeni na muške i ženske. Žene su tkale, prele, pripremale hranu a muškarci su čuvali stoku, radili na polju, izrađivali oruđe za rad  i dr.

Vajat

Veoma važna zgrada u okviru zadružnih domaćinstava, od drvenih talpi , prekrivena biber crepom. Kada se neko od zadrugara oženi, pravi se vajat.  To je bio jedini privatni prostor za mlade bračne parove u zadrugama. On se sastoji od samo jedne prostorije u kojoj je krevet, sanduk sa devojačkom spremom i razboj. U vajatu se samo spavalo ali se  nije ložila vatra. Vajati u srpskim selima su riznica materijalne kulture, kao čuvari zaboravljenih predmeta nastalih u narodnoj radinosti zadružnih porodica. Tako se možemo upustiti u avanturu da istrživanjem uz dozvolu domaćina, pronađemo u nekom starom napuštenom vajatu preslicu sa etno motivima, razboj, nategu od tikve, đačke torbe od prirodnih materijala „hlebare“ za užinu i „knjižare“ za knjige i druge predmete iz bogate riznice narodne radinosti.

Mlekar

Mlekar je bio najznačajnija ekonomska zgrada u zadružnim domaćinstvima. Njegova funkcija pripremanja i čuvanja mlečnih proizvoda, zahtevala je stroge higijenske uslove u ovom objektu. Iz tog razloga samo jedna žena iz porodice (planinka), imala je pristup mlekaru. Unutrašnjost mlekara čine police na kojima je stajalo drveno posuđe, (karlice, čabrovi, i dr.), koje se koristilo u pripremanju i čuvanju belog mrsa.

Autor: Ivana Đurić, etnolog

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Veče strave 31.10. u CineStar bioskopima

Veče strave 31.10. u CineStar bioskopima. Ljubitelji dobrih horora...

Princes krofne – omiljena poslastica našeg detinjstva

Princes krofne - omiljena poslastica našeg detinjstva. Danas delimo...

Kako sreća izvire iz naših srca

Kako sreća izvire iz naših srca. Sreća koja dolazi...

Poznate dame otkrile su tajne svog dobrog izgleda

Poznate dame otkrile su tajne svog dobrog izgleda: reč...