Smatramo da je zdravlje važno životno polje, a danas pričamo o zdravlju žena. Savetujemo da idete jedem ili dva puta godišnje kod ginekologa, stomatologa, oftamologa, endokrinologa itd. Klinike svojim pacijentima nude posebne pakete usluga koje možete dobiti po najpovoljnijim cenama. Ako rezultati pokažu negativnu sliku vašeg trenutnog zdravstvenog stanja, radite na tome da sve te smetnje eliminišite dok su u ranoj fazi, kako ne bi došlo do neželjenih komlikacija.
Preventivni pregledi osoba bez simptoma bolesti omogućuju dijagnozu u najranijem stadijumu, što u najvećem broju slučajeva znači i potpuno izlečenje. Tema ovog teksta je hormonski balans, ideja je da svake naredne nedelje delimo sa vama korisne informacije i ukažemo na važnost preventivnih pregleda. Održavanje pravilnog hormonalnog balansa je suština zdravog i kvalitetnog života.
Šta su hormoni?
Hormoni imaju glavnu ulogu u svim aspektima zdravlja, zato treba da znamo da procenimo i uočimo znake njihovog disbalansa, značajno je za održavanje kvalitetnog života. Hormoni su organska jedinjenja koja deluju u malim količinama i utiču na regulaciju osnovnih metaboličkih, produktivnih i reproduktivnih procesa u organizmu, obezbeđujući rast i razvoj različitih tkiva i celog organizma. Dakle, oni su prenosioci poruka u krvi, koji govore našim organima koje funkcije da ispune. Reč hormon znači „pokrenuti”, „nadražiti”, „podsticati”.
Utiču na rast i razvoj, seksualnu funkciju, održavanje telesne temperature, pamćenje, učenje, raspoloženje i način na koji metabolišemo hranu. Najmanji poremećaj u funkciji ovih žlezda može narušiti hormonsku ravnotežu i dovesti do oboljenja. U našem telu dešavaju se hormonske promene, ali kad dođe do neuravnoteženog dejstva hormona koje ima za posledicu narušavanje zdravlja, to nazivamo hormonskim disbalansom.
Hormonska ravnoteža
Kada imate hormonski disbalans, može doći do neredovnih ciklusa kod žena, promene težine, promene raspoloženje, steriliteta, umora, gubitka kose, nesanice. Uzroci hormonskog disbalansa su poremećaji uzrokovani kombinacijom više faktora, kao što su genetika, fizička neaktivnost, prekomerna težina, alergija, toksične materije, problemi sa crevima, stes itd.
Ako želite da uspostavite hormonsku ravnotežu važno je regulisati unos masti, izbegavajte štetne hemikalije, redovno spavajte oslobodite se stresa, vežbajte, trčite ili barem hodajte minimu sat vremena u toku dana, svi ovi predlozi će uticati na poboljšanje imunološkog sistema.
Pravilnom ishranom do hormonske ravnoteže
Ono oko čega se stručnjaci slažu jeste da tretman hormonskog disbalansa počinje od promena naših navika. Korigovanje ishrane je prvi korak u tom procesu, jer predstavlja najprirodniji način da pomognemo telu da se ponovo vrati ravnotežu. Pravilna ishrana uravnotežuje dva glavna hormona za postizanje hormonske ravnoteže: kortizol i insulin. Cilj uravnotežene ishrane koja pomaže regulaciju hormonskog statusa je uravnotežen odnos proteina, ugljenih hidrata i masti. Drugi korak je da organizmu obezbedimo dovoljne količine vitamina, minerala i vlakana.
Za kraj…
Naglašavamo da su ovo su opšte informacije, ovaj članak ne zamenjuje stručno mišljenje. Ako želite da saznate nešto više o temama iz teksta pitajte lekara. Individualne terapije se mogu dobiti samo u ordinaciji.
Autor: Jelena Vučković