Pravila nega kose u zimskom periodu uz par DIY saveta

Pravila nega kose u zimskom periodu uz par DIY saveta. Hladno vreme je došlo i u naše krajeve. U toku hladnijih, zimskih dana je potrebna i posebna nega kose. Suvo i  hladno vreme tokom zimskog perioda može da ošteti kosu. Ukoliko se ne neguje na pravi način ona će biti suvlja, izgubiće sjaj i volumen. Kosi u ovom period treba pružiti više vlage.

Mi vam dajemo neke predloge kako biste iz zime ušli u proleće sa lepom i negovanom kosom.

Kako je kapa neizostavan odevni predmet u toku hladnih meseci, morate obratiti pažnju da ona bude od materijala koji sadrže saten ili svilu, kao postavu. Možete ispod kape staviti i svilenu maramu.

pravilna-nega-kose

U toku zimskih meseci, takođe, morate skraćivati oštećene krajeve kose, jer se  mnogo češće koriste fenovi za kosu. Koji naročito oštećuju i onako suvu kosu. Koliko često treba skraćivati oštećene krajeve je individualna stvar. Vi ćete sami videti kada vašoj kosi bude trebalo osvežavanje, u smislu skraćivanja.

kosa-u-zimskom-periodu

Tokom pranja kose, nemojte preterivati sa toplom vodom, neka bude prijatna, kako za kožu, tako i za kosu. Kao posledica pranja kose suviše toplom vodom, mogu vam se pojaviti crveni pečati na koži glave.

Pravila nega kose u zimskom periodu uz par DIY saveta

nega-kose-u-zimskom-periodu

Takođe, jako je važno da pravilno sušite kosu. Fen za kosu je najbolje rešenje za sušenje kose, ali morate biti pažljivi. Toplota koja dolazi iz fena će jako isušiti kosu. Najbolje je da kosu, što je moguće češće, sušite prirodnim putem.

Pranje kose u toku hladnijih meseci treba svesti na dva puta nedeljno, najviše. Često pranje kose, takodje isušuje kosu. To se odnosi i  na tople dane. Ne treba preterivati, ukoliko to zaista nije neophodno, jer vam je kosa masna,  tako da je morate češće prati. Kosu treba prati i ispirati mlakom vodom ili je možete isprati hladnom vodom, kako bi se zatvorile pore. Topla voda će bolje oprati i isprati masnu kosu.

diy-saveti

Za pranje kose koristite šampone koji ne sadrže sulfate i silikone. Ukoliko vam frizer preporuči šampon, to ne znači da će i vama odgovarati. Morate pronaći šampon koji će vama odgovarati, bez obzira da li je nepoznati proizvođač u pitanju ili je dosta jeftiniji od šampona koje viđamo u reklamama. Možete probati da instalirate  aplikaciju INCI beauty, koja će vam pružiti informacije koliko je neki proizvod štetan, tj.koliko štetnih supstanci sadrži. Dok perete kosu, laganim pokretima masirajte kožu glave. Perite kosu, sve dok vam voda koja se sliva sa vaše kose, ne postane čista i bez pene. Individualno je koliko puta treba našamponirati kosu i nakon toga isprati.

Na kraju, posle isprane kose, nanesite OBAVEZNO dobar balsam za kosu. Nakon par minuta, isperite ga i to je to. Balzam nemojte nanositi na koren kose, samo od sredine do krajeva kose.

Možete  sami napraviti  sredstvo, koje će vam pomoći ukoliko imate perut. Napravitećete ga tako što ćete pomešati nekoliko kašika maslinovog ili kokosovog  ulja sa sokom od limuna. Potrebno je zagrejati ulje a zatim dodati limun. Utrljajte ovu smesu lagano u kožu glave i  ostavite da odstoji pola sata. Operite kosu nakon toga šamponom, sve dok kosa posle ispiranja ne počne da “škripi”.

pravilna-nega-kose

U ovom periodu je kako za vaš imuni sistem, tako i za kosu, bitno da se hranite zdravo.To znači: dosta voća, povrća, tečnosti. Naravno svaki organizam je drugačiji. Nemojte primenjivati način ishrane koji vam ne odgovara, samo zato što je nutricionista to preporučio vašoj prijateljici. Pustite organizmu da vam “kaže” šta njemu odgovara.

Kosu možete u ovom periodu negovati same. Jedna od najboljih maski za kosu je ona koju napravite od jednog jaja, malo maslinovog ulja, limunovog soka. Količina sastojaka zavisi od dužine kose. Procenite same, koliko vam je potrebno prethodno navedenih sastojaka. Nakon nanošenja ove maske na kosu, ostavite da maska deluje 30 minuta. Nakon toga, primenite isti tretman kao i kod običnog pranja kose. Naravno, na kraju obavezno balzam i ispiranje mlakom vodom.

Pravila nega kose u zimskom periodu uz par DIY saveta

Za negu kose u kućnim uslovima možete koristiti mleko, koje ćete naneti duž cele dužine kose. Zagrejano mleko utrljajte na kožu glave i duž cele kose. Uvijte kosu u peškir i  ostavite da deluje 60 minuta. Nakon toga operite, isperite, stavite balsam i ponovo isperite.

Još jedna maska koju možete sami napraviti je od banane i maslinovog ulja. Zgnječenu bananu pomešanu sa maslinovim uljem, stavite na kosu i nakon 30 minuta kosu operite šamponom, isperite, stavite balsam i isperite ponovo.

kosa

Pored prethodno navedenih maski za kosu, možete koristiti kokosovo, bademovo ili orahovo ulje za dodatnu negu kose, tokom zimskih meseci ( prim.aut. i ne samo zimskih). Osobe sa tankom dlakom,  mogu da koriste ulje čajevca, koje je najbolje za jačanje kose i davanje vlage korenu i vlasištu .Dovoljno je da dve do tri kapi ulja pomešate sa maslinovim uljem. Sve to dobro utrljati u koren kose i  po čitavoj dužini kose. Pored ovih, možete koristiti ulje ruzmarina, ulje nane, ulje jojobe. Sva ona jačaju koren, daju kosi vlagu i negovan izgled.

Naravno, svi koji vole da posećuju frizera, mogu da utonu u udobnu stolicu i prepuste se iskusnim frizerskim rukama i tretmanima. Koji će im omogućiti da im kosa zablista, čak u najhladnijem godišnjem dobu.

Autor: Tatjana Bogičević

 

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“ – Osnazzene

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“...

Koža ili štof – kako izabrati materijal za fotelje

Koža ili štof - kako izabrati materijal za fotelje....

Šta sve možete posetiti u Istanbulu

Šta sve možete posetiti u Istanbulu. Turska je transkontinentalna...

Razmišljajte o putu ka napretku

Razmišljajte o putu ka napretku. Brz način života ima...