Ksenija Atanasijević – prva žena doktor nauka

Ksenija Atanasijević je bila prva žena docent i prva žena koja je doktorirala na Beogradskom univerzitetu. Diplomirala je 1922. godine čistu filozofiju sa klasičnim jezicima. Najveći srpski mislilac među damama ostaće upamćena po impozantnom stvaralačkom opusu – objavila je oko četiri stotine naučnih radova. Govorila je francuski, nemački, engleski i ruski jezik, služila se italijanskim, a izuzetno je vladala i klasičnim jezicima: grčkim i latinskim. Doktorirala je sa 28 godina – 1922.godine i dve godine kasnije postala prvi docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Rođena je 5. februara 1894. u Beogradu u uglednoj građanskoj porodici, ali je rano ostala bez oba roditelja. Odgajala ju je maćeha, kao i njenu braću i sestre. Bila je to pametna i obrazovana žena, profesorka Više ženske škole, koja nije imala dece sa Ksenijinim ocem, pa se nesebično posvetila podizanju šestoro nasleđene dece. Rastući u okruženju i druženju sa budućom intelektualnom elitom Srbije (najbolji drug u detinjstvu bio joj je čuveni pesnik Rastko Petrović i njegova sestra kasnije čuvena slikarka Nadežda Petrović) Ksenija je i sama vrlo brzo, snagom svog uma uplovila u iste vode.

Posle položene mature, upisuje se na studije filozofije, a glavni profesor joj je, po strogosti i zahtevnosti, čuveni Petronijević. Svojim britkim mislima, vrlo brzo je skrenula pažnju na sebe. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu, bila je jedna od 12 studentkinja. Braneći doktorsku tezu januara 1922. godine kao prva žena na tom mestu u ondašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca privukla je veliku publiku.

„Velika univerzitetska sala bila je dupke puna studenata i beogradskog sveta, tako da smo petorica mojih ispitivača i ja jedva disali“, pisala je kasnije Ksenija Atanasijević, a prenosi „Vreme“.

U toj petorci Filozofskog fakulteta tog 20. januara 1922. godine našli su se velikani srpske nauke – njen mentor Branislav Petronijević i filozofi Dragiša Đurić, Nikola Popović, Veselin Čajkanović, kao i matematičar Milutin Milanković.

Tema teze bila je „Brunovo učenje o najmanjem“, u nedostatku literature polazi na put u Evropu. Doktorat je odbranila sa odličnim uspehom. Između dva svetska rata bila je profesorka na Univerzitetu u Beogradu. Između ostalih radova objavljeni su i njeni filozofski fragmenti. Takođe, prevodila je dela Aristotela (Organon), Platona (dijalog Parmenid), Spinoze i tako dalje. Međutim, prvi uspesi na fakultetu istovremeno su i prvi susreti Ksenije Anastasijević sa zlobom čaršije, koja nije trpela niti podržavala briljantnost kod žena; počinju ogovaranja o njenoj ljubavnoj vezi s profesorom Petronijevićem i tada počinje njen progon.

Intrige i spletke plele su se, sve dok nije napustila fakultet posle osmogodišnje torture njenih kolega i kad joj je već zdravlje bilo ugroženo, navodi se u tekstu „Ksenija Atanasijević u raljama akademske javnosti i čaršije“. Za to vreme njenu doktorsku disertaciju ne samo da su pohvalili brojni domaći i strani naučni časopisi, već je i decenijama bila citirana u enciklopediji Britanika u okviru teksta o Đordanu Brunu.

Ksenija Atanasijević je bila sifražetkinja, tražila je politička prava za žene, ali istovremeno je bila pacifista i antifašista. Odbila je da 1941. godine potpiše Apel srpskom narodu kojim su ljudi pozvani na odanost okupatorskoj vlasti i protiv komunističkog pokreta, ne želeći da se, kako je rekla, „pridruži hajci na komuniste“, iako nije bila jedna od njih. Hapsi je gestapo, a hapse je posle Drugog svetskog rata i komunisti, navodno zbog saradnje sa masonima.

Najveća srpska žena mislilac, čija je glavna tema problem zla u pojedincu i društvu, dobijala je i zvanične pozive da predaje na fakultetima u Americi, ali je ostala u Beogradu, gde umire 1981. godine, u svojoj 88. godini. Sahranjena je na beogradskom Novom groblju sa suprugom Milanom Markovićem.

Autor: Male Velike Stvari

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Lisca pidžama, savršena za praznične trenutke

Pidžama je uvek idealan izbor za praznično darivanje –...

Kako se bore osobe sa invaliditetom?

Kako se bore osobe sa invaliditetom? Povodom međunarodnog dana...

Top 6 saveta za uspešno pokretanje malog biznisa u Srbiji

Pokretanje malog biznisa u Srbiji može biti izazovan, ali...

Mitovi o uspehu: Razotkrivanje predrasuda i zabluda

Mitovi o uspehu: Razotkrivanje predrasuda i zabluda. Uspeh je...