Cilj optimizacije pretraživača nije samo da posetioci brzo i lako pronalaze željene stranice nego i da se posebno rangira relevantna stranica tako da se pojavljuje na vrhu rezultata pretraživača. Proces optimizacije nije jednokratni proces već zahteva kontinuirano testiranje, praćenje i podešavanje. Izazov je postalo to što je internet pretvorio poslovni svet lako dostupnim svima, a što bi moglo da uzrokuje i neke veće gubitke.
Sledeći saveti mogu da ti pomognu da poboljšaš konverziju sa svojim klijentima, ali i da poboljšaš sopstvene veštine pisanja i poslovanja.
Raspolaži činjenicama
Čitav poslovni svet je u brojkama i činjenicama. Isto to trebalo bi da se odrazi i u tvom pisanju. Trebalo bi da raspolažeš činjenicama, znanjem iz statistike i detaljnim informacijama koje se lako mogu potkrepiti. Pružanjem relevantnih, ali konkretnih primera, kao i upotreba preciznih glagola u aktivu, čini da ono što si napisao ima više uticaja na um čitalaca.
Daj sve od sebe
Najveća greška koju možeš da napraviš kada je poslovno pisanje u pitanju jeste da se držiš starih obrazaca. Čitaoci u većini slučajeva traže informaciju koja je njima potrebna, ali i afirmaciju za ono što žele da postignu. Omogući im da kod tebe pročitaju sve ono što im je potrebno. Možeš i da izađeš izvan svojih okvira kako bi odgovorio na sva pitanja publike. Ukoliko ne možeš da odgovoriš na sva njihova pitanja, odgovori bar na ona za koje se podrazumeva da znaš odgovore. Dobra je ideja da u svojim tekstovima i postovima ubaciš dodatne informacije koje bi mogle biti korisne za tvoje klijente ili klijente iz one oblasti o kojoj pišeš.
Budi ljubazan
Bitno je da sebe predstaviš kao autoritet. Ipak, tanka je linija između autoriteta i drskosti. Moraš da budeš ljubazan i uvek imaj čitaoce na umu. Uvek uzmi u obzir kako će da bude primljena poruka koju želiš da preneseš. Zamisao je da više brineš o dobrobiti publike nego o samom poslu.
Budi jasan
Dobar autor svoju poruku nastoji da prenese sa što manje reči. Isti princip važi i u poslovnom pisanju. Izbegavaj želju da se raspišeš o temi i da daješ nejasne izjave. Ako je moguće, piši u aktivu i trudi se da ne budeš pogrešno protumačen.
Budi objektivan
Uobičajena je činjenica da se bilo koji oblik pisanja smatra kao neka lična stvar. Lako je dozvoliti da sopstvene predrasude postanu okosnica pisanja. Kada je posao u pitanju, ova greška smatra se fatalnom. Takođe, kada pišeš neki poslovni sadržaj izbegavaj prvo lice jednine ili termine koji su emocionalno obojeni. Za profesionalniji pristup, predstavi obe strane priče, u svakom tekstu i na svaku temu o kojoj pišeš.
Piši jednostavno i razumljivo
Osim ako ne želiš da tvoji čitaoci svaki put koriste rečnik kada te čitaju (što se njima neće nikako svideti) odlična je ideja da tvoje pisanje bude jednostavno i iskreno. Publika voli jasnu poruku koja će da pogodi suštinu i da je lako razumljiva.
Investiraj trud u dobar naslov
U proseku osam od deset ljudi pročitaće naslov teksta i nastaviti dalje svoju potragu. Samo dva čitaoca pročitaju tekst do kraja. Moraš da budeš sposoban da zadržiš njihovu pažnju, od naslova pa do kraja teksta. Dobar naslov ima tendenciju da privuče više publike koja će te čitati.
Ako poboljšaš svoje veštine pisanja, možeš izgraditi lični brend. Ti si alat za komunikaciju između čitaoca i poslovnog sveta. Najvažnije je da imaš pozitivan odnos sa publikom i da im ponudiš konkretno znanje.
Autor: Ivana Živanić