Ima razlike između talenta i rada na njemu
Zašto je tako teško napisati nešto efektno, nešto od čega će ti zavisti realizacija zacrtanih planova ?! Šta je to što pisanje čini nepodnošljivim ? Šta je sa krivicom kada ne radiš ono što treba, u vremenu koje si odredio za to ?! Vrlo lako možeš da nabrojiš dovoljan broj stvari zbog kojih ne osećaš da radiš predano na planiranim ciljevima ?!
Poznat ti je koncept discipline. Profesori u školi govorili su ti sigurno kako nećeš biti uspešan ako ne radiš na onome što voliš, svaki dan. Neko drugi, koga si takođe smatrao autoritetom, verovatno ti je govorio da ne treba sebe da smatraš autorom ukoliko ne pišeš svakodnevno.
Verovatno su ti poznati i sledeći trikovi:
- „Najbolje da pišeš ujutru, kada si polubudan i kada je tvoj um još uvek sanjiv.“
- „Izdvoj određeno vreme svaki dan i posveti se samo toj aktivnosti, u kojoj želiš da se usavršiš.“
Gde je istina ?
Možeš čak i da uradiš poput većine, da se ujutru središ, obučeš kravatu i odelo, odeš u kancelariju i tamo radiš na svojim zadacima od 9-17h.
Evo istine: Ne moraš da pišeš danima. Nedeljama. A kada te ljudi pitaju šta radiš, uvek kaži da radiš na svojim ciljevima. Možda ćeš se zapitati u čemu se onda sastoji taj rad kada ništa nisi zapisao već neko vreme ?!
Svako ima neki svoj, drugačiji proces. Nije neophodno ispisati stotine stranica, potrebno je imati sposobnost da slomiš srce onim što si napisao.
Sve što ti treba, unutra je
Prebaciti svoje ideje u pisanu formu ima veze sa tim da li si „emocionalno pametan“. Radi se o razumevanju ljudi, njihovih kompleksnih sistema verovanja i ostalih sposobnosti i veština. Potrebno ti je da prepoznaš razlog nečega što želiš da postigneš, a ne samo cilj sam po sebi. Sve je stvar dobre psihologije.
Oni koji uvek efikasno beleže svoje planove i ciljeve nisu obavezno veliki intelektualci niti veliki i čitani pisci. Veliki pisci često nisu ni najbolji učenici. Možeš da ih prepoznaš jer nisu nešto preterano komunikativni i ne daju uvek samo najbolje kritike na nečiji rad, pisani ili verbalni.
Hiper svest, Da ili Ne ?!
Efikasno ćeš zapisivati sve svoje planove i ideje kada budeš znao da prepoznaš trenutke za pisanje. To znači da vidiš gde se nalaze lepota, humor ili tuga. Znači da si svoju svest bar malo proširio.
Dobar autor ne može da živi u dva različita stanja uma, da posmatra i da istovremeno bude u interakciji sa svim što ga okružuje i pri tom da vidi istinu.
Ako si inspirisan, piši
Odradi svoj deo posla. Međutim, dok zapisuješ sve a pri tom osećaš kako ništa ne ide na onaj način kako ti to želiš i osećaš kako samo trošiš bezveze svoje vreme, onda jednostavno napravi pauzu. Stvari koje nameravaš da zapišeš, neće nikuda nestati. Ti se ne možeš povući iz toga, a možeš postati produktivniji.
Ako imaš neku sumnju da li je sada pravi trenutak za početak ovog procesa, onda vredi da dublje razmotriš neka pitanja koja su relevntna za tebe. Pronađi neku temu za sebe i obradi sva pitanja koja te interesuju, a možeš da počneš i sa mesta na kom se sada nalaziš, između ovih redova.
Autor: Ivana Živanić