ČULO MIRISA JE ČULO ŽELJE…

Vanila, cimet ili badem mirišu na zimske noći, ali i hranljivi sastojci za negu važan su segment- svakog dana u godini

Zima je doba godine koje prepoznajemo po karakterističnim mirisima. Gde god da se krene sada u decembru, sačekaće nas razni aromatični mirisi. Javljaju se asocijacije u deliću sekunde na sve ove mirise koji nas okružuju.

Ipak, zimski ukusi mogu mnogo više da učine za zdravlje i organizam od senzualnih mirisa. Aromatične esencije sadrže i brojne hranljive sastojke koji neguju telo, spolja i iznutra.

Neke od aroma nalaze se u proizvodima za mršavljenje, koji stimulišu metabolizam i ubrzavaju sagorevanje masti. Neki drugi učiniće kožu elastičnijom i mekšom, štiteći je od štetnih materija i pomažući joj da se suprotstavlja procesu starenja.

Originalni cimet potiče iz Šri Lanke ili iz Bangladeša i dobija se iz osušene, slatke kore cimetovog stabla. U obliku praha ili kao štapić, cimet daje hrani ili pićima specifičnu i senzibilnu aromatičnu crtu, a pri tom poboljšava sagorevanje masti, štiti kardiovaskularni sistem i reguliše nivo šećera u krvi.

Zbog svojih karakteristika, cimet je idealna komponenta proizvodima za negu. Njegovo delovanje, između ostalog, značajno je i kod smanjenja pora na licu, ako se koristi u maskama za lice ili može veoma dobro da neguje usne.

Ulje bademovog drveta sadrži brojne vitamine, minerale i nezasićene masne kiseline i smatra se klasičnim faktorom lepote, lepog lica, kose i tela. Razlikuje se gorko bademovo ulje i to je pre svega eterično ulje i potrebno ga je uvek razblažiti. Takođe, tu je i slatko bademovo ulje i ono se koristi u kozmetici. Ono je nežno i lagano i sa lakoćom prodire u dublje slojeve kože, bez začepljavanja pora.

Zboh svojstva blagosti i slabe kiselosti, pogodno je čak i za bebinu kožu kao i za osobe sa osetljivom kožom. Koži obezbeđuje intenzivnu hidriranost, povećava elastičnost, pojačava zaštitnu funkciju kože i na taj način štiti je od štetnih spoljnih uticaja. Kada je nega kose u pitanju, takođe pomaže protiv suvoće i ispucalih krajeva tako što se umasira lgano u vlažnu kosu.

 

Aromatična vanila vodi poreklo od istoimene orhideje. Ovaj egzotični cvet raste u Africi, Centralnoj Americi, Indoneziji i zapadnoj Indiji i jedna je od najskupljih začina na svetu. Glavna komponenta arome vanile ustvari je čudesni lek. On se u aromaterapiji koristi protiv anksioznosti, depresije ili kod problema sa spavanjem. Kada je u pitanju nega kože, vanila je tu takođe nezamenljiva zato što deluje protivupalno i rešava probleme kože kao što su pitanja gljivica ili ekcem.

 

Autor: Ivana Živanić

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“ – Osnazzene

„Jasno naglasite da žrtva nikada nije kriva za nasilje“...

Koža ili štof – kako izabrati materijal za fotelje

Koža ili štof - kako izabrati materijal za fotelje....

Šta sve možete posetiti u Istanbulu

Šta sve možete posetiti u Istanbulu. Turska je transkontinentalna...

Razmišljajte o putu ka napretku

Razmišljajte o putu ka napretku. Brz način života ima...