Čitamo: „Priče za laku noć za male buntovnice“

U svakom od nas krije se mali buntovnik ili mala buntovnica koji samo čekaju pogodnu priliku da izađu i pokažu svetu ko su. Većina nas odrastala je uz tradicionalne bajke i ako mene pitate, to je sasvim u redu. Ne kažem da ove bajke nemaju mana – nekada su potpuno nerealne i stvaraju kod dečaka i devojčica iluzije o tome kakva će im budućnost biti. Verujem da deci treba čitati bajke, jer upravo slušajući ove priče deca razvijaju svoju maštu i kreativnost. Na kraju dana, bajke su samo bajke i potpuno je normalno da deca dok su mala maštaju kako će postati vitezovi, kraljice ili neka magična bića.

Isto tako, verujem da deci treba pričati i sasvim realne priče, priče o običnim ljudima koji su po nečemu postali izuzetni. U redu je da deca gaje iluzije i veruju u bajke, ali  veoma je važno da znaju kakav je to svet u kojem živimo i kako i neko sasvim običan može postati junak svoje priče. Knjigu „Priče za laku noć za male buntovnice“ napisale su Elena Favili i Frančeska Kavalo. U knjizi se nalazi 100 priča o ženama koje su na neki način menjale svet. To su priče o novinarkama, književnicima, caricama, premijerkama, naučnicama, sportistkinjama, kraljicama, pevačicama, aktivistkinjama i mnogim drugim poznatim i ne toliko poznatim damama. O svakoj od ovih žena mogla bi se napisati pojedinačna knjiga, ali mislim da je veoma značajno što su sve okupljene u jednoj knjizi koja je pre svega namenjena devojčicama.

Knjigu sam dobila na poklon, od jedne buntovnice za drugu buntovnicu, od jedne Milice za drugu Milicu. Pročitala sam je u jednom dahu i jako mi se dopala. Priče su kratke i u svakoj je glavna junakinja devojčica koja je postala uspešna u nekoj oblasti života. Svaku priču prati ilustracija i citat glavne junakinje. Ako ne grešim, svaku ilustraciju uradila je žena koja dolazi iz iste države kao i žena o kojoj je priča. Veoma mi se dopalo što se spominju žene širom sveta, žene različitih zanimanja, stavova, iz različitih istorijskih perioda i što će svaka devojčica imati neku junakinju u kojoj će se pronaći. Među poznatim ženama u ovoj knjizi našla se i jedna Srpkinja, Jelena J. Dimitrijević, književnica i svetska putnica, čemu sam se posebno obradovala.

Ako mene pitate, ovu knjigu treba da pročitaju i dečaci i devojčice i deca i odrasli, zato što je odlična polazna tačka za istraživanje o ženama koje su menjale svet. Naravno da neće svako istražiti i pročitati sve o svakoj od njih, ali verujem da će svakog zainteresovati makar jedna ili dve priče, pogotovo o ženama o kojima ne znamo toliko, a koje su uradile velike stvari. Osim toga, sasvim je jasno da će male buntovnice koje čitaju ove priče  jednoga dana izrasti u izuzetne žene o kojima će se pisati ovakve knjige.

Autor: Milica Barać

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

“Predrasude i stereotipi o nasilju nad ženama” – Branka Bešević Gajić

“Predrasude i stereotipi o nasilju nad ženama” - Branka...

Tri stanja kroz koja najbolje upoznajemo sebe

Tri stanja kroz koja najbolje upoznajemo sebe. Postoje u...

Preporuke distopijskih romana

Preporuke distopijskih romana. Danas vam predstavljam nekoliko preporuka distopijskih...

Aromatični Uskršnji mafini sa cimetom, lešnikom i šargarepom

Aromatični Uskršnji mafini sa cimetom, lešnikom i šargarepom. Kako...