Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu. Odrasle osobe igraju ključnu ulogu u životima dece sa autizmom, jer način na koji se ponašamo, šta mislimo, osećamo i kako gledamo na autizam, direktno utiče na njihov razvoj i napredak.

Zajedno možemo stvoriti okruženje u kojem će deca iz spektra autizma napredovati, a vi ćete biti osnaženi i spremni da pružite najbolju moguću podršku.

Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Kao ovlašćena RDI konsultantkinja i profesor, posvetila sam se radu s porodicama i edukatorima koji žele da deci sa autizmom pruže podršku kroz bezbedno, strukturirano okruženje.

Autizam - kako pružiti podršku kroz strukturu
Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Moje iskustvo u ovom polju pomoglo mi je da razvijem strategije koje podstiču samopouzdanje kod dece i omogućavaju im da grade osećaj kompetencije i sigurnosti u svojoj svakodnevici.

Verujem da svaki korak u učenju, ma koliko mali bio, ima veliki značaj.

Kroz alate za planiranje, neverbalnu komunikaciju i vizuelnu podršku, težim da roditeljima i edukatorima ponudim metode koje će detetu omogućiti da lakše savlada izazove i oseća se prihvaćeno i podržano u svom ritmu.

Ove alate ću podeliti sa vama na Radionicma u Beogradu

Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Autizam - kako pružiti podršku kroz strukturu
Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

U ovom tekstu delim sa vama i alate za podršku dece sa autizmom, pružaju prilike za razvoj veština kroz prilagođene pristupe koji obuhvataju neverbalnu komunikaciju, vizualnu podršku i individualno usmerene aktivnosti.

Cilj je da dete oseti kompetenciju i sigurnost u svom okruženju. Način rada se temelji na stvaranju podržavajuće atmosfere i prilagođavanju okruženja, što omogućava detetu da lakše prevaziđe izazove.

Autizam - kako pružiti podršku kroz strukturu
Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Za roditelje:

  • Zastanite i prilagodite pristup: Ako dete nije zainteresovano za aktivnost, važno je da ne insistirate. Umesto toga, pauzirajte i razmislite o načinu kako da unapred osmislite aktivnost koja će biti privlačnija detetu i prilagođena njegovim sposobnostima. Priprema i prilagođavanje mogu učiniti aktivnost dostupnijom.
  • Neverbalna komunikacija i podrška: Blagi osmesi, kontakt očima ili ohrabrujuće gestikulacije ponekad govore više od reči. Neverbalna komunikacija može pomoći detetu da oseti manji pritisak i da se slobodnije izrazi.
  • Korak po korak: Svaku aktivnost podelite na manje, lakše korake. Dete može preuzeti deo zadatka koji je spremno da samostalno uradi, dok ćete vi završiti ostatak zajedno s njim. Na ovaj način, dete dobija priliku da se oseća samostalno i kompetentno, a istovremeno se gradi osećaj zajedništva.
  • Tim i podrška: Pomažite detetu da razvije osećaj zajedništva. Objasnite mu da radite kao tim u kojem je ono važno i da ste tu da ga podržite kroz svaki korak. Kada dete oseti da je deo tima, može lakše prevazići eventualne prepreke i osećati se prihvaćenije.
Autizam - kako pružiti podršku kroz strukturu
Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Za edukatore:

  • Prevencija kroz planiranje: Ako primetite da učenik pokazuje nepoželjna ponašanja, korisno je unapred osmisliti strategije koje mogu smanjiti stres. Planiranje preventivnih koraka, poput jasnih instrukcija i smirenog pristupa, može smanjiti nivo anksioznosti kod deteta.
  • Vizuelna podrška: Kroz upotrebu vizuelnih rasporeda, kartica, slika ili tabela, možete unapred prikazati kako će aktivnost izgledati i šta se očekuje od učenika. Deca s autizmom često lakše razumeju vizualne informacije, pa ova vrsta podrške može pomoći u smanjenju neizvesnosti i povećanju osećaja sigurnosti.
  • Pauze i odmori: Planirajte kratke pauze tokom aktivnosti. Kada primetite da učenik pokazuje znake nemira ili gubitka fokusa, kratka pauza može pomoći u smirivanju i ponovnom fokusiranju na zadatak.

Ovi pristupi pomažu roditeljima i edukatorima da stvore podržavajuće okruženje, gde dete može da se oseća prihvaćeno i spremno za saradnju u svom ritmu.

Autizam – kako pružiti podršku kroz strukturu

Prilagođavanjem pristupa i upotrebom vizuelne podrške, kao i fokusom na zajedničke aktivnosti, omogućavamo detetu da ojača osećaj samopouzdanja i kompetencije, što doprinosi njegovom ukupnom razvoju i samopouzdanju u svakodnevnim situacijama.

DODATNE INFORMACIJE: 

 Andreja Štefulj, Prof, RDI ovlašteni konzultant

 office@autismconnect.net

 https://linktr.ee/andreja_stefulj

 https://autismconnect.net/

Društvene mreže:

https://www.facebook.com/Andreja.PodrskaOsobamaIzSpektraAutizma/

https://www.instagram.com/andreja_stefulj

https://www.youtube.com/@andrejastefulj

 

 

 

 

 

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Kako pomoći detetu da prvi put prespava kod bake i deke?

Kako pomoći detetu da prvi put prespava kod bake...

Kako pronaći ljubav iz snova?

Kako pronaći ljubav iz snova? RTT Hipnoterapeut, Dragana Špica,...

Pronalaženje smisla u svakom koraku

Pronalaženje smisla u svakom koraku. Život često nalikuje lavirintu...

7 najpopularnijih hramova na Tajlandu

7 najpopularnijih hramova na Tajlandu. Tajland je popularna destinacija...