MASKA NTOMO I INSTRUMENT OPRENTE BUBANJ
Pošto neka plemena nemaju svoje pismo, osim za razonodu, muziku koriste i za komunikaciju. Najčešće preko zvona, bubnjeva i truba, ali i pomoću zviždećih signala. Maske su takođe bitan deo tih rituala, jer pomoću njih komuniciraju sa precima i natprirodnim bićima. U takvim slučajevima instrumenti se pažljivo biraju, podeljeni su na muške i ženske, a samo specijalni svirači koriste te maske.
Maske predstavljaju kolektivnu svest plemena, ali i individualnu umetnost. One su simboli mudrosti i donose kako pozitivnu, tako i negativnu moć. Zamenjuju figure predaka i socijalno-verske skulpture, naročito u zajednicama Gere i Dan. Služe još i za vaspitavanje dece, zaustavljanje ratova, kao zaštitna amajlija ribara, lovaca, putnika…
Danas ćemo vam predstaviti masku iz jedne pustinjske, zapadnoafričke države Mali, koja se zove NTOMO. Ona je izrađena od drveta i kauri školjki i visine je oko 60 cm.
A pored ove lepe maske danas možete saznati nešto i OPRENTE bubnju. Sjajan instrument koji najčešće sviraju žene. Na gornjoj strani izdubljenog drveta pričvršćena je klinovima antilopina koža. Udara se palicama, a može i rukama i proizvodi jedan zaista topao zvuk. Najviše ga ima u Nigeriji i Gani, a uglavnom se svira na raznim proslavama i manifestacijama. Preteča je afričke udaraljke Konge.
http://www.youtube.com/watch?v=V_LOF2AHcwM
Evo ovde možete pogledati kako to otprilike zvuči i izgleda
Autor: Aleksa Ćelap