Šta raditi ako imate neposlušno dete?

Šta raditi kada vaše dete ne sluša? “Znate moj sin je lenj i ništa ne sluša. Po ceo dan sedi ispred kompjutera”, objasnila mi je ova mama uz primetni bes u glasu.Čak i ako imate mlađu decu ili bebe, pročitajte nastavak teksta. Ovaj primer će objasniti kako uspostaviti dobar odnos sa detetom već u najranijem uzrastu.

 Šta raditi ako imate neposlušno dete?

U formularu koji je popunio, 20-to godišnji Pavle (ime klijenta je promenjeno za potrebe ovog teksta radi zadržavanja anonimnosti) je napisao “meni su roditelji čitavo detinjstvo bili kao neki šefovi koje moram da zadovoljim. A koji mi se pritom ni ne sviđaju.” Čitajuci ovo srce mi se steglo. Osetila sam godine dečije tuge u ovoj izjavi.

Neposlušno dete
Neposlušno dete

Naime, Pavle mi je objasnio da je dobio dijagnozu ADHD, što je poremećaj nedostatka fokusa. Zbog čega ne završava obaveze na vreme i zabrinut je kako će kasnije naći posao. Otakako je dobio dijagnozu njegova zabrinutost je još veća. Takođe je objasnio da ne izlazi iz svoje sobe zato što sa porodicom nema dobar odnos, i iako se oseća usamljeno, lakše mu je da bude sam.

Hh, šta mislite o ovim izjavama mame i sina? Oni kao da nisu u istoj priči, zar ne?

Upravo tako! Ne postoji povezanost između ove dve osobe. Svaka u svom ćosku priča sebi svoju priču.

Pravilo broj 1: vaš zadatak kao roditelja je da se povežete sa svojim detetom. Da razumete zašto se dete ponaša loše i kako mu možete pomoći. Kada imate povezanost sa svojim detetom, lakše ćete prevazići svaki izazov u njihovom odrastanju. Ovo važi za decu bilo kog uzrasta, čak i za bebe.

Kako se povezati sa detetom?

Pitajte ih zašto su po ceo dan pred kompjuterom, zašto ne rade domaći, zašto se druže sa lošim društvom, i slično. Vrlo je važno da pitate ne sa ljutnjom i osuđivanjem, već sa ljubavlju, mirom i željom da im pomognete. Pitajte ih, “kako ti mogu pomoći?” umesto, “opet to nisi uradio”.

Već čujem vaše komentare “Jeste, ja ceo dan rmpam, umoran dođem kući, nije mi ni do čega, baš ja imam živaca da pitam sa ljubavlju i mirom.”. Eto, to je priča iz vašeg ćoška, koja vam neće pomoći da se povežete sa svojim detetom.

Imate izbor, da li želite da imate dobar odnos sa svojim detetom ili ne?

“Pa kako kada sam umoran, šef me nervira, u saobraćaju ludnica”…Ovakav komentar pokazuje da ste vi iznervirani ljudima i događajima oko sebe, i zbog toga ne možete u miru da pričate sa svojim detetom.

Neposlušno dete
Neposlušno dete

Vaš je zadatak da nadjete načina da se umirite i uklonite stres, kako biste mogli normalno da razgovarate i povežete se sa svojim detetom svakoga dana. Dakle, da biste imali “dobro” dete, morate prvo vi biti dobro. Dakle, počnite od sebe.

Pravilo broj 2: Svakoga dana uradite neku metodu za opuštanje. Na primer, uradite meditaciju od 5 minuta ujutru čim se probudite i uveče pred spavanje. Samo 5 ili 10 minuta dnevno, kroz nekoliko nedelja i meseci primetno će se poboljšati vaše raspolozenje. Dragana

Špica je za vas snimila meditaciju od 5 minuta za opuštanje. Kliknite ovde da pristupite meditaciji.

Šta ako beba neprestano plače?

Ukoliko imate bebu, isto pravilo važi. Bebe se uznemire kada je roditelj uznemiren.

Ukoliko beba ne oseti povezanost sa roditeljem, ona oseća strah da će biti napuštena. Zato bebe nekada neutešno plaču. Kada ste besni, nervozni i pričate loše o bebi kada ste sa njom (u sebi ili na glas), to uzrokuje uznemirenost bebe.

Šta raditi ako imate neposlušno dete?

Dakle, pravilo 2 gore važi i za vas.

Probajte čak raditi meditaciju dok držite svoju bebu ili ste pored nje. To će pomoći da se vi umirite. A kada ste vi u miru, to ce vašoj bebi pomoći da se umiri.

Šta ako vaše dete nema dobre ocene u školi?

Da se vratimo na priču sa mojim klijentom Pavlom.

Dakle, tokom naše seanse u hipnozi, želeli smo da saznamo zašto Pavle ima poremećaj fokusa koji ga sprečava da završi svoje obaveze.

Njegov mozak se vratio na nekoliko sličnih scena iz detinjstva kada je imao 3,4 i 7 godina. U tim scenama ga roditelji grde, viču na njega i govore mu da treba da bude kao njegov stariji brat koji je mnogo bolji od njega.

Pavle je u hipnozi shvatio da se čtavo detinjstvo zbog toga osećao nedovoljno dobarim, što je bilo jako bolno. Osećao je da ne pripada tu gde je odrastao, i želja mu je bila da ode odatle.

Pavle nije mogao fizički da ode odatle kada je imao samo 3, 4 ili 7 godina, ali je to mogao u mislima.

Neposlušno dete
Neposlušno dete

Zadatak našeg mozga je uvek da nas odvoji od bola. Pavlov mozak je shvatio “jako je bolno da svakodnevno slušaš kako nisi dovoljno dobar. Moram da te spasim. Ti si tu gde je bolno, ne možeš pobeći fizički, ali možeš u mislima. U mislima idi na drugo mesto koje nije bolno.” I tako je Pavle usvojio takozvani “poremećaj fokusa”, koji je ustvari bio mehanizam preživljavanja u detinjstvu. Taj mehanizam mozga ga je spašavao od bola u detinjstvu.

Pavle je u hipnozi shvatio, da on nije lenj i nesposoban da završi svoje obaveze. Već funkcioniše po starom mehanizmu za preživljavanje koji je usvojio u detinjstvu.

 Šta raditi ako imate neposlušno dete?

 

Pravilo broj 3: Razumite da ne postoje lenja deca. Da li ste ikada videli bebu koja kaže “E mene mrzi da učim da hodam, mnogo je teško. Treba sto puta pasti pa ustati. Odustajem”. To ne postoji.

Neposlušno dete
Neposlušno dete

Bez obzira koliko je viliki izazov, bebe uvek žele da napreduju. Dakle to je prava priroda deteta. A onda odjednom kada porastu ne žele više da napreduju. Šta se desilo pa su izgubili motivaciju ili sposobnost?

Desilo se nešto u njihovom odgoju. Vaš je zadatak da ih razumete, i pomognete im da vrate motivaciju sa kojom su rođeni.

Pavle je takodje u hipnozi shvatio “zbog kritike roditelja, ja sam verovao da nisam dovoljno dobar. I nisam pokušavao da dobijem dobre ocene na fakultetu zato što nisam verovao da ja to mogu. Nisam ni konkurisao za praksu, jednom prilikomm zato što sam verovao da ja neću uspeti da prodjem intervju, da ću se obrukati.”.

Pravilo broj 4: Ako govorite detetu da treba da budu kao brat, sestra ili komšijin mali koji je “zlatan”, vi mu šaljete poruku “nisi dovoljno dobar”. Dete vam veruje. I nosi to uverenje o sebi kroz odrastanje i kasnije kroz život. Ako na dete vičete i kritikujete ga, to ima isti efekat. Umesto toga, uz primenu pravila 2, pitajte dete, “Kako ti mogu pomoći da u ovome budeš još bolji?”

Pažnja! U velikom broju slučajeva ono što smo slušali od svojih roditelja, ćemo govoriti i svom detetu. A vaši roditelji su to radili zato što su to doživljavali od svojih roditelja.

Budite vi ti koji će svesno prekinuti taj niz. Odlučite. Danas. Od vas kreće. Primenite 4 pravila gore, i krenite da se povezujete sa svojim detetom. To će promeniti njihovo ponašanje i uticati pozitivno na njihov kasniji živit.

Odlučite da svom detetu budete jedro i sidro, a ne oluja. Budite im vetar u leđa i sigurna luka, kada to zatreba.

Pogledajte sebe u ogledalo, i pitajte se, “kakav odnos želim sa svojim detetom”? I onda takav odnos i krenite da stvarate. Krenite. Sada.

Posle desetogodišnje karijere u investicionom bankarstvu u Londonu, Dragana Špica postaje Rapid Transformational Therapist i Hipnoterapeut u školi Marise Peer u Londonu. Ovom moćnom terapijskom metodom, koja objedinjuje hipnoterapiju, NLP, CBT i neuronauku, Dragana je i sama uspela da prevazidje izazove u karijeri i ljubavnim odnosima. Danas ona pomaže ljudima širom sveta, među kojima su bankari, biznismeni, olimpijski sportisti, manekeni i glumci, da prevazidju emotivne probleme (npr. anksioznost, depresiju, strahove, zavisnosti, lose navike), životne izazove (npr. postizanje ciljeva, ljubavni odnosi, razvod, napredak u karijeri, prekomerna kilaža) ili da brže unaprede svoje veštine (npr. javni govor, igranje golfa, tenisa, donošenje odluka).

 Autor: Dragana Spica

Dragana Špica
Dragana Špica

Hipnoterapeut i “Rapid Transformational Therapist” (RTT), Dragana Špica, daje odgovor kroz saznanja neuronauke o razvoju dečijeg mozga, i kroz priče svojih klijenata.

Razumećeš kako da uspostaviš bolji odnos sa svojim detetom i pomogneš mu da odraste u srećnu i samopouzdanu osobu.

Draganu možete kontaktirati putem websajta www.draganaspica.com ili email-a contact@draganaspica.com.

Njen koristan sadržaj pratite na Instagramu @draganaspicatherapy i YouTubu-u @toyouruplifting.

 

 

 

 

 

 

1 Komentar

  1. Bravo za tekst.
    Shvatiti da prvo sebe treba da umirimo , pa tek onda dete, je prekretnica u celoj situaciji.
    Treba mnogo strpljenja izboriti se sa detetom koje još ne ume da nam objasni šta želi, već negodovanjem reaguje na mnogo naših bezuspešnih pokušaja da dokučimo u čemu mu je problem.

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Povećanje samopouzdanja kroz modni stil: Kako moda oblikuje našu ličnost

Moda za mnoge predstavlja više od same odeće -...

Kontraverzna serija „Didijev pad“

Kontraverzna serija "Didijev pad".  Investigation Discovery, vodeća mreža za...

Aktivni ugalj—Crni dijamant koji čisti telo i neguje kožu

Aktivni ugalj ima široku primenu u svetu. Koristi se...

Inspiracija sa Pinteresta: Ideje za poslovni outfit

Inspiracija sa Pinteresta: Ideje za poslovni outfit. Svaka poslovna...