U nekom trenutku u životu veliki broj nas će iskusiti napad panike.
Od paničnog poremećaja pati oko 3 % odraslih, a žene češće obolevaju.
Panični napad predstavlja iznenadan, jak strah koji se pojavljuje bilo gde i bilo kada, a da pri tome nije izazvan realnom opasnošću ili pretnjom. Strah koji se tada pojavljuje faktički parališe i dovodi do pojave fizičkih simptoma koji nisu posledica nikakvih fizičkih oboljenja.
SIMPTOMI koji se najčešće pojavljuju su:
- preznojavanje
- ubrzano, kratko, otežano disanje
- gušenje
- ubrzano lupanje srca
- drhtavica
- osećaj da gubite razum
- hladni žmarci ili osećaj vrućine koji se pojavljuje u talasima
- bol koji osećate u grudima
- osećaj da ne pripadate trenutku i situaciji
- vrtoglavica
- muka i bol u predelu želuca
- osećaj da gubite kontrolu nad sobom i situacijom
- osećaj da umirete
Vreme trajanje paničnog napada je razičito izmedju pojedinaca, ipak najčešće, napadi panike dostižu svoj vrhunac u roku od 10 minuta ili manje, a onda simptomi počinju da slabe i polako nestaju.
Za vreme trajanja napada panike, osoba koja ga doživljava može osećati kao da se ovo neprijatno iskustvo nikada neće završiti. Iako može izgledati da se ne može ništa učiniti osim čekati da se završi, postoje neke tehnike koje mogu da se praktikuju da bi se smanjio uticaj neprijatnih simptoma.
Potrebno je da ukoliko već imate loše iskustvo sa napadima panike imate pripremljen plan i redosled radnji.
-
Dišite duboko
Kratak, plitak dah ili gubljenje daha je simptom napada panike koji se vrlo često javlja i koji dovodi do toga da osećate kako gubite kontrolu nad sobom. Ponavljajte u sebi kako je gubljenje daha koje osećate samo privremeno. Zatim duboko udišite i brojite do četiri. Zadržite dah na sekundu i izdahnite opet brojeći do četiri. Nastavite ovo da ponavljate dok se vaše disanje ne stabilizuje . Ovo fokusiranje će pomoći da se zaustave i drugi simptomi.
-
Opustite mišiće
Takozvana Progresivna relaksacija mišića (PMR) je jednostavna i vrlo efikasna tehnika za savladavanje negativnh simptoma poremećaje panike i anksioznosti. Stisnite šake i brojte do deset. Nakon toga otvorite šake i pustite da vam se ruke potpuno opuste. Zatim isto to uradite sa stopalima, a potom postepeno relaksirajte svoje telo uz stezanje i opuštanje svake grupe mišića: noge, zadnjica, trbuh, leđa, ruke, ramena, vrat i lice.
-
Uzemljenje je još jedna veoma korisna tehnika
Usmerite svoju pažnju na 5 stvari oko sebe koje možete videti, 4 stvari koje možete dodirnuti, 3 stvari koje možete da čujete, 2 koje možete omirisati i 1 koju možete okusiti. Na taj način dodatno preusmeravate vaš um na nešto što se nalazi izvan vas, a to je ono što u ovakvim trenucima može da vam pomogne.
Ovo su tehnike koje mogu pomoći u kotroli pojavnih simptoma paničnih napada.
Za trajnije savladavanje i eliminisanje napada panike potrebno je zatražiti pomoć kako bi ste kroz nekoliko nedelja ublažili a uz dobar radni savez i vaše angažovanje za par meseci i značajno smanjili ili eliminisali negativni simptomi.
Autor: Snežana Todosijević
Ukoliko želite tu smo da Vam u tome pomognemo:
063 611 909
Ig profil: motiv_centar_za_licni_razvoj