Važnost zdravlja desni za osmeh i opšte zdravlje

Zdravlje desni utiče i na funkcionalnost usne duplje i na izgled osmeha. Kada su desni zdrave, osmeh izgleda simetrično i prirodno, dok problemi sa desnima mogu narušiti njegov izgled.

Jedan od estetskih problema vezanih za desni je gingivalni osmeh – stanje kod kojeg su desni previše vidljive kod osmeha. Najčešće je posledica genetike, građe vilice ili načina na koji zubi niču i uglavnom je prisutno od rođenja. Međutim, neki problemi sa desnima, poput njihovog prekomernog rasta uzrokovanog lekovima ili bolestima, mogu dodatno naglasiti ovu pojavu.

Zato pravilna nega desni nije važna samo zbog sprečavanja bolesti, već i zbog očuvanja prirodnog izgleda osmeha. U nastavku ćemo govoriti o najčešćim problemima sa desnima i kako utiču na opšte zdravlje.

Koji su najčešći problemi sa zdravljem desni?

Problemi sa desnima mogu značajno da utiču na zdravlje usne duplje, ali i na izgled osmeha. Neki od najčešćih poremećaja uključuju:

  • Gingivitis i parodontopatija – Ovo su najčešći oblici upala desni. Gingivitis je blaži, ali ako se ne leči, može preći u parodontopatiju, ozbiljnu infekciju koja oštećuje tkiva i kost koja drži zube na mestu i dovesti do njihovog ispadanja.

 

  • Povlačenje desni – Kada se desni povuku, koren zuba ostaje izložen. To povećava osetljivost zuba na toplo i hladno, ali i učiniti zube podložnijim karijesu i oštećenjima. Vizuelno, povučene desni mogu učiniti da osmeh izgleda neskladno.

 

  • Prekomerni rast desni (gingivalna hiperplazija) – Ovo stanje podrazumeva zadebljanje ili uvećanje desni, što može biti posledica upotrebe određenih lekova, hormonskih promena ili hroničnih upala. Uvećane desni mogu prekriti veći deo zuba i učiniti ih vidljivijim nego što je uobičajeno.

I dok je gingivalni osmeh ili gummy smile najčešće prirodno stanje povezano sa genetikom ili strukturom vilice, problemi sa zdravljem desni, poput prekomernog rasta ili upala, mogu dodatno narušiti izgled osmeha i dovesti do komplikacija koje zahtevaju profesionalni tretman.

desni
desni

Kako problemi sa desnima utiču na opšte zdravlje

Problemi sa desnima ne utiču samo na zube i usnu duplju, već mogu imati ozbiljne posledice na celokupno zdravlje organizma. Bolesti desni su povezane sa razvojem brojnih sistemskih oboljenja.

 

  • Postoji jasna veza između srčanih bolesti i bolesti desni. Bakterije iz upaljenih desni mogu ući u krvotok i doprineti stvaranju naslaga u arterijama, povećavajući rizik od srčanog udara i drugih kardiovaskularnih problema.

 

  • Osobe koje pate od dijabetesa sklonije su infekcijama desni, dok istovremeno hronične upale desni mogu otežati kontrolu nivoa šećera u krvi, stvarajući začarani krug između ova dva zdravstvena problema.

 

  • Problemi sa desnima mogu uticati i na respiratorno zdravlje. Bakterije iz usne duplje mogu dospeti do pluća, povećavajući rizik od respiratornih infekcija poput upale pluća ili bronhitisa, posebno kod starijih osoba ili onih sa oslabljenim imunitetom.

Hronične upale desni ne treba zanemarivati jer mogu imati dalekosežne posledice na celokupno zdravlje. Odmah posetite stomatologa ako primetite krvarenje desni, otok, loš zadah ili nagle promene u izgledu. Održavanje zdravlja desni ne znači samo sprečavanje karijesa i zubobolje, već i zaštitu organizma od ozbiljnijih bolesti.

desni
desni

Dnevne navike za očuvanje zdravlja desni

Održavanje zdravlja desni zahteva svakodnevnu brigu i usvajanje pravih navika.

Evo koraka koje možete preduzeti svakog dana:

  • Pravilno pranje zuba: Perite zube dvaput dnevno četkicom sa mekim vlaknima i koristite konac za zube svakodnevno. Četkajte kružnim pokretima i pazite da ne pritiskate prejako, jer to može oštetiti desni i uzrokovati njihovo povlačenje. Posebno obratite pažnju na liniju desni, gde se često nakuplja plak. To sprečava upale i krvarenje desni i smanjuje rizik od razvoja parodontoze.
  • Ishrana i hidratacija: Vaša ishrana ima direktan uticaj na zdravlje desni. Hrana bogata vitaminom C i kalcijumom pomaže u jačanju desni i zubne potpore. Izbegavajte previše slatkiša i gaziranih pića, jer šećeri hrane bakterije koje izazivaju karijes i bolesti desni. Suva usta mogu povećati rizik od infekcija desni. Zato pijte dovoljno vode tokom dana jer ona pomaže u ispiranju ostataka hrane i održava prirodnu vlažnost usne duplje.
  • Redovni stomatološki pregledi: Čak i uz dobru higijenu, potrebno je redovno posećivati stomatologa. Profesionalno čišćenje uklanja kamenac koji četkica ne može da skine, a stomatolog može rano otkriti probleme sa desnima. Rana dijagnostika je važna jer simptomi poput crvenila, otoka ili blagih krvarenja često prođu neopaženo.

Zdrave desni su važne i za izgled osmeha i za opšte zdravlje. Ne čekajte da manji problemi prerastu u velike. Konsultujte se sa stomatologom na vreme i preduzmite korake ka zdravijem, sigurnijem i blistavijem osmehu.

Autor: Ljiljana Bugarin

OSTAVI ODGOVOR

Upišite svoj komentar!
Please enter your name here

Najnovije objave

Podeli članak:

spot_imgspot_img

Najnovije objave

Možda će ti se dopasti
Sličan sadržaj

Prolećni umor i kako ga pobediti ishranom

Prolećni umor, šta je to? To je stanje našeg...

Joga, maske za oči i čarobna lavanda

Joga nam pomaže da se oslobodimo stresa. Da svoje...

Forever proizvodi su nam pomogli u dugogodišnjoj borbi

Forever proizvodi su postali apsolutno nezaobilanazan deo Dragičinog života...

Vitrum Decor kao sinonim lepote i nežnosti

Vitrum Decor je asocijacija na predivne ručno rađene mašnice,...